Na samom početku ovog teksta moramo da naglasimo da postoje velike razlike u kvalitetu 360 VR fotografije kada koristimo profesionalnu fotografsku opremu nasuprot automatizovanim single button 360 VR kamerema namenjenim za izradu Virtuelne Ture.
Naravno, skuplja oprema, više sati rada na obradi fotografije, više sati provedenih na samom terenu iziskuje i višu cenu izrade same Virtuelne Ture. Ali finalni rezultat opravdava cenu!
Ovim poređenjem želimo da Vam pojasnimo pra stvari koje su mnogo bitnije i važnije od same rezolucije!
4K, 8K su epiteti modernih novih automatizovanih kamera koje samo jednim pritiskom na duge prave „magične“ 360 VR panorame najvećih rezolucija pa čak i neverovatnih 8K!?
Verujet nam na reč da rezolucija i mega pikseli ne igraju najvažniju ulogu kada je kvalitet same fotografije u pitanju pri izradi 360 Virtuelne ture. Ima mnogo više važnijih faktora kao što su: tačne i verne boje samog prostora, bela boja ne sme biti žuta ili previše plava – colro balance, nivo detalja – zoom faktor, prostorna dinamika svetlosti – dynamic range, mogućnost da se na fotografiji vidi i spoljašnji prostor samog lokaliteta i naravno finalni opšti utisak same fotografije i subjektivno umeća Vašeg fotografa.
Svi ovi faktori direktno učestvuju u finalnoj prezentaciji Vašeg prostora i njegovoj promociji ili prodaji. Ako je fotografija loša takva je i nažalost prodaja, jer u današnje vreme fotografija prodaje proizvod tj uslugu.
Kada se spoje odlična fotografija i prelep prostor sa kvalitetnom uslugom i ponudom, najbolji rezultati su zagarantovani.
Na prikazanoj fotografiji možete videti sve gore navedene elemente na koje treba da obratite pažnju prilikom naručivanja Vaše Virtuelne ture. Jasno uočavate ogromnu razliku u kvalitetu čak i kada se zumira preko 150% od ostvarene rezolucije, sve naše VR ture su preko 12.000×6000 piksela, mada mi ih smanjujemo na preporučeni optimum od 10.000×5000 piksela.
Prostorna dubina koju ostvaruju 360 VR automatizovane kameru je jako „plitka“, kako je plastično sočivo bukvalno zalepljeno na samom foto senzoru dubina fotografije nije ostvarljiva. Dok na profesionalnom aparatu imate veliko stakleno sočivo – fisheye objektiv koji je prostorno odmaknut od foto senzora nekoliko centimetara. Zahvaljujući ovom fizičkom rastojanju DSLR aparat ima sposobnost dubinskog prikaza unutar fotografije.
I na kraju cenovna razlika opreme.
Cane automatizovanih 360 kamere se kreće od nekoliko stotina eura do nekih maksimalnih 1000€. Sa druge strane mi na terent iznosimo opremu koje je 4 do 5 puta skuplja a minimalno 10 puta kvalitetnija u finalnom proizvodu.
Sa automatizovanim 360 VR kameram jako brzo se mapiraju prostorije i objekta. One su odlične za mapiranje poslovnih hala, magacina, velikih tržnih cenatara… Mi zaista ne vidimo njihovu upotrebnu vrednost u pormociji objekta u turizmu ili ugostiteljstvu. Sa ovakovom kamerom prostor od recimo 100m2 možete da završite za manje od 60minuta sa već gotovim 360 fotografijama.
Dok za takav isti turistički prostor Vam je potrebno oko 5-6 sati fotografisanja na terenu i minimalno 100 radnih sati ako je u pitanju hotel za koji morate da isporučite visoko kvalitetne obrađene 360 fotografije koje možete pogledati na ovom primeru.
Automatizovane 360 VR kamere su odlične za hobiste, NIKAKO nisu dobre za porfesionalno predstavljanje Vaše usluge ili ponude. Nikada ih nemojte koristiti kao alat za prezentaciju Vašeg apartmana, restorana ili hotela. Ne samo da nećete verno prikazati svoju ponudu nego može da se desi da ćete takvim fotografijama odbiti svog budućeg klijenta.
Ako uslugu nudite kao kvalitetnu i najbolju onda u tom slučaju i Vaša prezentacija mora da opravdava takvu ponudu. Kvalitet usluge i lepo zdanje mora biti prikazano i sa fotografijom.
U ovom slučaju ne smete dozvoliti da mali budžet direktno uslovi kvalitet Vaše poslovne prezentacije i izrade Virtuelne ture.